ZIMNÉ PNEUMATIKY 

Chystáte sa na cesty do zahraničia? 

 

Prinášame prehľad štátov, kde ich musíte mať a kde nie..

 

Česká republikaZimné pneumatiky sa musia používať od 1. novembra až do 1. apríla na snehu a ľade. České ministerstvo dopravy podľa informácií serveru idnes.cz zatiaľ o zmenách neuvažuje. Podľa analýzy ministerstva vodiči toto nariadenie v Česku rešpektujú.

RakúskoV tejto krajine sú vodiči povinní prispôsobiť vybavenie svojho vozidla zimným podmienkam od 1. novembra do 15. apríla. V tomto období môže polícia vodičovi idúcemu s letnými pneumatikami po zasneženej vozovke udeliť pokutu až do výšky 5 tisíc eur. Rakúski policajti majú zároveň právo vodičovi zabaviť vozidlo.

Poľsko Povinnosť používať zimné pneumatiky nie je, so zreteľom na tuhé zimy a množstvo neudržiavaných ciest ich ale odborníci odporúčajú.

MaďarskoV Maďarsku zimné pneumatiky povinné nie sú, vodiči však musia mať v zime vo výbave auta snehové reťaze.

Rusko V tejto krajine nemá legislatívu zameranú na používanie letných či zimných pneumatík.

Nemecko Podľa zákona je povinnosťou vodiča prispôsobiť výbavu automobilu zimným podmienkam. Pokiaľ polícia zastaví auto idúce po zasneženej vozovke na letných pneumatikách, jeho vodič dostane pokutu vo výške 40 eur. Nemci už pripravujú návrh zákona, podľa ktorého bude treba jazdiť na zimných pneumatikách od októbra do niektorého z jarných mesiacov.

Taliansko V Taliansku nie sú zimné pneumatiky povinné, odborníci ich však odporúčajú pre jazdu v zimnom období predovšetkým v severných častiach krajiny. Od 15. novembra do 15. apríla musia byť všetky automobily prechádzajúce autonómnou oblasťou Valle d'Aosta na severozápade Talianska vybavené zimnými pneumatikami.

Švajčiarsko Zimné pneumatiky nie sú v krajine povinné. Vodiči s letnými pneumatikami však môžu niesť zodpovednosť za vznik dopravnej nehody, ak polícia uzná, že zimné vybavenie mohlo kolízii zabrániť.

Francúzsko Vo Francúzsku nie sú zimné pneumatiky povinné. V niektorých horských oblastiach však značky vodičom zakazujú vjazd, ak majú ich automobily letné pneumatiky.

Slovinsko Pre domáceho vodiča sú medzi 15. novembrom a 15. marcom zimné pneumatiky povinné. Zahraniční vodiči túto povinnosť nemajú.

Chorvátsko Zimné pneumatiky sú v oficiálnom zimnom období povinné, na snehu možno použiť letné pneumatiky so snehovými reťazami.

Rumunsko Zimné pneumatiky nie sú povinné. V zime tu však pneumatiky musia mať hĺbku dezénu najmenej dva milimetre.

Estónsko Zimné pneumatiky sú povinné od 1. decembra do 1. apríla, čo platí aj pre turistov.