ZÁKLADNÁ ÚDRŽBA VOZIDLA pred zimou

03.10.2012 12:00skontrolovať tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách by ste si mali kontrolovať každé dva týždne, ak na to nemáte čas, kontrolujte si ho aspoň pri prudšej zmene vonkajšej teploty. Keď máte nižší tlak ako odporúča výrobca, viac sa vám opotrebovávajú pneumatiky, máte vyššiu spotrebu a v extrémnejších prípadoch hrozí, že sa vám pneumatika v zákrute "vyzuje". Pneumatiky sa aj viac zahrievajú a pri vysokých rýchlostiach hrozí riziko roztrhnutia pneumatiky.
V prípade vyššieho tlaku ako uvádza výrobca sa vám rýchlejšie opotrebovávajú tlmiče a nápravy, pneumatiky nemajú takú priľnavosť ako by mali mať a hrozí riziko šmyku.

 

vymeniť stierače a kvapalinu v ostrekovačoch za nemrznúcu


Pred zimou je dobré vymeniť stierače za nové. Počas leta boli vystavené slnku a vysokým teplotám, čo malo za následok vysušenie gumičiek. V zime budete mať v ostrekovačoch nemrznúcu kvapalinu, ktorá je hustejšia a môže sa stať, že staré stierače vám ju nebudú dobre stierať. V zime sú celkovo stierače viac používané a zaťažované, preto je veľmi dôležité  mať ich v poriadku.voskovanie karosérie


Pravidelným voskovaním karosérie si výrazne predĺžite životnosť laku. Kvalitné vosky ochránia lak pred pôsobením poveternostných vplyvov a chemických prostriedkov používaných v zime na cestách. Do istej miery ochránia aj pred odletujúcimi kamienkami.doporučená zimná výbava vozidla:


-  gumená stierka na okná
-  škrabka na okná
-  metlička
-  lopatka

-  deka
-  rukavice
-  nemrznúca zmes do ostrekovača
-  reťazeČo Vám skontrolujeme u nás v servise:

- chladiacu zmes motora
- stav autobatérie
- podvozok
- tlmiče a brzdy
- vymeníme letné pneumatiky za zimné

 


chladiaca zmes


Chladiaca kvapalina časom stráca svoje vlastnosti, preto je dôležité dať si pred zimou skontrolovať bod tuhnutia vašej chladiacej kvapaliny v servise. Môžete tak predísť vážnym škodám ako napríklad roztrhnutiu bloku motora a pod.. V našich podmienkach stačí aby bola kvapalina zriedená na -15 až -25°C. Ak je koncentrovaná na nižšie teploty, je to zbytočné, pretože u nás také mrazy nie sú a kvapalina je zbytočne agresívna a rýchlejšie sa opotrebováva celý chladiaci systém vozidla.

 

autobatéria


Ak s autom jazdíte väčšinou po meste a nechodievate s ním na dlhšie cesty, kedy má batéria čas sa dobiť, mali by ste si ju dať pred zimou nabiť. Ak jazdíte minimálne, treba batériu dobíjať aj počas zimy. V mraze každá batéria stráca desiatky percent zo svojej kapacity, preto je dôležité, aby o ňu bolo dobre postarané a bola čo najviac nabitá.podvozok


V zime dostávajú naše "kvalitné" cesty zabrať a tým dávajú zabrať aj vašemu podvozku. Musíte mať tlmiče v dobrom stave, aby dobre odfiltrovali nerovnosti a jamy, ktoré v zime vznikajú.  Okrem tlmičov je potrebné skontrolovať geometriu a vôle na podvozku, aby ste neopotrebovávali nadmerne a nerovnomerne pneumatiky a aby ste na klzkom povrchu išli smerom, ktorým chcete. Zvlášť pri brzdení na ľade sa môže stať, že vás začne "stáčať" ak nemáte v poriadku podvozok.

 

 

—————

Späť